W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Aktualności

Informacje z rynku

Trójpak energetyczny o szczebel wyżej

Wczoraj Komitet do Spraw Europejskich zarekomendował przyjęcie tzw. trójpaku energetycznego przez rząd. To kolejny krok do przyjęcia projektów i wysłania ich do parlamentu.

Czytaj więcej...

KE przyznała 1,2 mld euro projektom OZE

Komisja Europejska przyznała ponad 1,2 mld euro na realizację 23 projektów demonstracyjnych z dziedziny odnawialnych źródeł energii (OZE). Wśród projektów nie znalazł się ani jeden dotyczący wychwytywania i składowania CO2.

Czytaj więcej...

Chile zainteresowane polskimi zielonymi technologiami

Chile to ostatni kraj na mapie tegorocznych misji handlowych GreenEvo. - Choć Ministerstwo Środowiska istnieje tutaj dopiero od dwóch lat, potencjał współpracy dla polskich przedsiębiorców w Ameryce Łacińskiej jest ogromy – mówi Beata Jaczewska, wiceminister środowiska, pod przewodnictwem której odbył się wyjazd.

Czytaj więcej...

Wielcy gracze stawiają na OZE

Na całym świecie coraz więcej pieniędzy inwestuje się w odnawialne źródła energii. Już niemal 60 proc. największych światowych firm doceniło wagę OZE i dostrzegło konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj więcej...

PSE rozstrzygnął ważny przetarg dla trzech farm wiatrowych

PSE-Operator rozstrzygnął przetarg na rozbudowę stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Żarnowiec w celu przyłączenia farm wiatrowych Choczewo, Osieki i Zwartowo.

Czytaj więcej...

Energia Wierzchosławice rozbuduje elektrownię PV

Elektrownia PV w Wierzchosławicach zostanie rozbudowana do pierwotnie planowanej mocy 1,8 MW zapowiada w "Gazecie Krakowskiej" Marcin Wasa, prezes spółki Energii Wierzchosławice. Spółka ma w planie również budowę kolejnych tego typu instalacji jak też inwestycje w pozyskiwanie energii geotermalnej.        

Czytaj więcej...

Polska może płacić ponad 1 mln euro dziennie za brak wdrożenia dyrektyw energetycznych

W ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu może nałożyć na Polskę karę za to, że nie wdrożyła unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywy dotyczące gazu i energii elektrycznej, które składają się na tzw. trzeci pakiet energetyczny, mający doprowadzić do liberalizacji europejskiego rynku i zwiększyć prawa konsumentów. Za każdy dzień zwłoki we wprowadzaniu unijnego prawa Polsce grozi łącznie ponad 170 tys. euro.

Czytaj więcej...

Chiny: 15% energii z OZE do 2020 r.

Według planów ogłoszonych właśnie przez chiński rząd, na koniec obecnej dekady 15% konsumowanej w Chinach energii ma pochodzić z OZE.

Czytaj więcej...

EBOiR pożyczy 20 mln euro na lepsze wykorzystanie energii

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisał kolejną umowę kredytową na kwotę 20 mln euro z Societe Generale Equipment Finance. Ponadto planuje zwiększenie zaangażowania dla uczestniczących już w programie instytucji: BZ WBK Finanse & Leasing oraz Millennium Bank i Millennium Leasing, które otrzymają drugą pulę funduszy w wysokości 15 mln euro każda.

Czytaj więcej...

Energetyka przyszłości

Zmiany w energetyce nabrały tempa, nadchodzi przełom. Jak w kalejdoskopie zmieniają się uwarunkowania polityczno-prawne i ekonomiczno-rynkowe. Nowe technologie stają się coraz bardziej efektywne i dostępne – znikają kolejne bariery wykorzystania źródeł odnawialnych (OZE). Rośnie grupa prosumentów, czyli świadomych odbiorców i producentów energii. Nowe trendy w europejskiej i światowej energetyce każą szukać realnej alternatywy dla węgla. Czy będzie nią gaz z łupków, atom, a może OZE i generacja rozproszona? Czy sektor energetyczny i inwestorzy są przygotowani na te zmiany?

Czytaj więcej...