W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Aktualności

Branża OZE miejscem pracy dla niemal 10 mln ludzi

Branża OZE miejscem pracy dla niemal 10 mln ludzi

26-05-2017

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) podaje, że w globalnej branży odnawialnych źródeł energii pracuje już na całym świecie ponad 9,8 mln ludzi, co jest wynikiem lepszym o 1,1 proc. niż w roku 2015.

Obecnie w liczbie rzędu 9,8 mln zatrudnionych w globalnym sektorze OZE największy udział ma sektor fotowoltaiczny z zatrudnieniem wynoszącym 3,1 mln, co jest wynikiem lepszym o 12 proc. w porównaniu do roku 2015. W ponad połowie na ten wynik składa się zatrudnienie w chińskiej branży PV.

Zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym wzrosło w ubiegłym roku m.in. w Chinach, USA i Indiach. IRENA zaznacza, że w ubiegłym roku w amerykańskim sektorze solarnym zatrudnienie rosło 17 razy szybciej niż w całej gospodarce USA, zwiększając się o niemal 25 proc. r/r do poziomu 260 tys.

Liczba miejsc pracy w branży PV zmniejszyła się natomiast w Japonii i Unii Europejskiej.

Sektor biopaliw zatrudniał na koniec ubiegłego roku około 1,7 mln osób, a energetyka wiatrowa około 1,2 mln. Sektor dużej energetyki wodnej tworzył 1,5 mln bezpośrednich miejsc pracy, sektor związany z energetyką słoneczną termalną zatrudniał 0,8 mln osób, a kolejne sektory związane z biomasą i biogazem zatrudniały odpowiednio 0,7 mln oraz 0,3 mln pracowników.

Najwięcej pracowników branża OZE zatrudnia w Azji. To jak szacuje IRENA około 62 proc. globalnego zatrudnienia, z czego zatrudnienie w firmach związanych w OZE w Chinach wynosi 3,64 mln ludzi i wzrosło w stosunku do roku 2015 o 3,4 proc. W Japonii w sektorze OZE pracowało około 313 tys. ludzi, a w Indiach około 385 tys.

Źródło: www.gramwzielone.pl