W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Aktualności

OZE to dla Niemców źródło problemów? 95 proc. chce więcej zielonej energii

OZE to dla Niemców źródło problemów? 95 proc. chce więcej zielonej energii

16-08-2017

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, przedstawiciele polskiego rządu mówiąc o energii odnawialnej, lubią powoływać się na przykład Niemiec, przekonując, że dla naszych zachodnich sąsiadów OZE to głównie źródło wysokich kosztów oraz problem dla systemu elektroenergetycznego. Tymczasem Niemcy, którzy produkują najwięcej energii odnawialnej w Europie, niemal jednogłośnie chcą dalszego rozwoju OZE w niemieckim miksie energetycznym. 

Jak często możemy usłyszeć od przedstawicieli naszego Ministerstwa Energii, OZE w Niemczech to głównie źródło ogromnych kosztów dla odbiorcy energii i źródło problemów dla sieci elektroenergetycznych. Wczoraj takich komunikatów mogli wysłuchać widzowie TVP Info, którzy od ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego usłyszeli m.in., że Niemcy "nie mogą sobie poradzić" z energią odnawialną i "dzisiaj za to płacą".
Tymczasem, jak pokazują badania wykonane przez Kantar Temnid na zlecenie federalnej agencji Agentur für Erneuerbare Energien (AEE), niemieckie społeczeństwo jednoznacznie opowiada się za dalszym rozwojem energetyki odnawialnej - mimo corocznych kosztów dopłat przekraczających 20 mld euro, które wynikają głównie z nadal funkcjonującego wsparcia elektrowni OZE uruchamianych wiele lat temu, we wczesnym okresie niemieckiej transformacji energetycznej, charakteryzującym się dużo wyższymi niż obecnie kosztami inwestycji oraz wysokimi stawkami dopłat.
W badaniu wykonanym przez Kantar Temnid 95 proc. ankietowanych uznało, że dalsza ekspansja odnawialnych źródeł energii w Niemczech jest ważna, albo bardzo ważna. - Wyniki badań pokazują jak szeroki jest w Niemczech społeczny konsensus wokół odnawialnych źródeł - komentuje Nils Boenigk z AEE.

Źródło: www.cire.pl