W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Aktualności

To ma być największy na świecie park PV. Pojawia się finansowanie

To ma być największy na świecie park PV. Pojawia się finansowanie

16-08-2017

Współpracująca z Bankiem Światowym Międzynarodowa Korporacja Finansowa przyznała finansowanie na pierwszy etap gigantycznego kompleksu fotowoltaicznego, który ma powstać w Egipcie. Bez zagranicznego finansowania realizacja poszczególnych projektów, mimo zapewnionej przez Kair gwarantowanej stawki za sprzedaż energii, mogłaby nie dojść do skutku. 

Obecnie największe na świecie farmy fotowoltaiczne znajdują się w Chinach (850 MW) i Indiach (648 MW). W trakcie przygotowania jest kilka projektów, których moc ma oscylować wokół gigawata. Tego rodzaju inwestycje są na wstępnym etapie przygotowania m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji czy nawet na Ukrainie. Kompleks fotowoltaiczny, który ma powstać w Egipcie, ma być dwukrotnie większy.

Pozyskania odpowiedniego finansowania na duże projekty OZE w Egipcie mogłoby okazać się niemożliwe, a zaproponowane warunki finansowania mogłyby odstraszyć inwestorów. Z pomocą w budowie potencjału OZE w krajach takich jak Egipt przychodzą międzynarodowe instytucje finansowe –w tym Bank Światowy.

Na przyznanie części finansowania na ogromny kompleks fotowoltaiczny w Egipcie zgodziła się związana z Bankiem Światowym Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation, IFC).

IFC zatwierdził przyznanie finansowania rzędu 660 mln dolarów na pierwszy etap ogromnej inwestycji w Egipcie, w którym powstanie 13 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 500 MW. Te inwestycje zostaną zrealizowane zarówno przez firmy prywatne jak i państwowe.

Cel egipskiego rządu to budowa kompleksu fotowoltaicznego o mocy 2 GW, na który złoży się 40 projektów, każdy o mocy około 50 MW.

Promując wykorzystanie energetyki słonecznej i wiatrowej Kair chce zrealizować cel 20-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do roku 2022.

Źródło: www.gramwzielone.pl