W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Aktualności

W Trybunale Konstytucyjnym dwa wnioski o zbadanie ustawy wiatrakowej

W Trybunale Konstytucyjnym dwa wnioski o zbadanie ustawy wiatrakowej

21-12-2016

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły dwa wnioski o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy o zakresie inwestycji w elektrownie wiatrowe. Z uzyskanych informacji wynika, że pierwszy złożyli posłowie PO, a drugi posłowie Nowoczesnej.

Z informacji podawanych przez Trybunał Konstytucyjny ( TK)  wynika, że zostały złożone dwa wnioski – sygnatury K51/16 i K54/16 - o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy o zakresie inwestycji w elektrownie wiatrowe, a konkretniej poszczególnych przepisów tej ustawy.

Z uzyskanych informacji wynika, że pierwszy wniosek ( K51/16), który wpłynął do TK w dniu 2 grudnia br. złożyli posłowie PO, a drugi (K54/16), który wpłynął do TK w dniu 19 grudnia br. złożyli posłowie Nowoczesnej. Z informacji podanych na stronie internetowej TK wynika, że sprawa K54/16 została dołączona do sprawy K51/16. 
Posłowie PO wnieśli o zbadanie zgodności ze wskazanymi we wniosku przepisami Konstytucji RP m.in. przepisów ustawy wiatrakowej, które mówią o zakazie lokalizowania i budowania elektrowni wiatrowej w odległości mniejszej niż 10-krotność całkowitej wysokości tej elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego albo budynku obejmującego funkcję mieszkaniową, od form ochrony przyrody oraz od leśnych kompleksów promocyjnych. 
Z kolei posłowie Nowoczesnej wnieśli o zbadanie zgodności ze wskazanymi we wniosku przepisami Konstytucji RP m.in. przepisów ustawy wiatrakowej, które mówią m.in. o tym, że  pozwolenia na budowę dotyczące elektrowni wiatrowych, wydane przed dniem wejścia w życie ustawy wiatrakowej zachowują moc, o ile w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy wydana zostanie decyzja o pozwoleniu na użytkowanie.

Źródło: www.energetyka.wnp.pl