W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Aktualności

W Indiach energia z PV tańsza niż ze źródeł węglowych

26-05-2017

Jak poinformował "Puls Biznesu" powołując się na "Independent", indyjski rząd Indii zrezygnował z budowy elektrowni węglowych o łącznej mocy prawie 14 GW. Ma być to spowodowane spadkiem cen energii produkowanej w źródłach fotowoltaicznych. 

Institute for Energy Economics and Financial Analysis przypomina, że w styczniu 2016 r. Fortum uruchomiło w Rajasthanie farmę fotowoltaiczną produkującą energię po rekordowo niskiej cenie gwarantowanej 4,34 rupii (0,25 zł) za 1 kWh - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Jak poinformował z kolei portal Gramwzielone.pl, Podczas aukcji dla fotowoltaiki organizowanych przez władze poszczególnych indyjskich stanów inwestorzy zaproponowali znowu rekordowo niskie stawki za energię.

Podczas aukcji na 500 MW w jednym z indyjskich stanów zaproponowano rekordowo niskie stawki za energię sięgające 2,44 rupii/kWh, czyli około 0,14 zł/kWh. Taka oferta została złożona przez inwestora ACME Solar na potencjał rzędu 200 MW. Drugi deweloper na liście - SBG Cleantech z udziałem azjatyckich potentatów Softbank czy Foxconn - zaproponował na pozostałe 300 MW nieznacznie wyższą stawkę 2,45 INR/kWh. "Puls Biznesu" zwrócił uwagę, że cena hurtowa energii produkowanej w dużej elektrowni węglowej wynosiła 3,2 rupii. 

Inwestorzy, którzy wygrali aukcję, będą mieć teraz 12 miesięcy na uruchomienie produkcji energii, licząc od momentu podpisania umowy na sprzedaż energii z Solar Energy Corporation of India (SECI). Umowa obejmie zakup energii po gwarantowanej cenie na okres 25 lat.

W wydanym z tej okazji komentarzu SECI podkreśla, że nie spodziewało się tak niskich stawek za energię, szacując najniższą cenę w okolicach 2,65 INR/kWh, a także zaznacza, że tak niskie ceny oznaczają, że energia słoneczna będzie tańsza niż energia z tradycyjnych elektrowni.

W przeprowadzonej również w tym miesiącu w innej z aukcji w Indiach najniższe ceny sięgnęły 2,62 INR/kWh, a podczas wcześniejszych, organizowanych w tym roku aukcji, inwestorzy proponowali stawki zbliżone do 3-4 rupii/kWh.Stawkę na poziomie 4,34 rupii/kWh zaproponował m.in. fiński Fortum, a francuska firma Solairdirect z grupy Engie zaoferowała za sprzedaż energii taryfę rzędu 3,15 rupii/kWh.

Indie konsekwentnie realizują wyznaczony przez rząd w New Delhi cel rozwoju potencjału fotowoltaicznego, który do roku 2022 ma sięgnąć 100 GW, z tego 60 GW ma powstać w formie naziemnych farm fotowoltaicznych, a 40 GW w instalacjach dachowych.

Źródło: www.cire.pl