W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Energia odnawialna

Energia z odpadów

Rosnąca popularność oraz możliwości komercjalizacji innowacyjnych systemów i technologii przetwarzania odpadów komunalnych w energię zapowiadają nową falę wzrostu w energetyce odnawialnej. 

Europa jest jednym z największych na świecie rynków odzysku energii z odpadów. Wynika to głównie z presji Unii Europejskiej na odchodzenie od stosowania składowisk i szukanie lepszych rozwiązań, co bezpośrednio wpłynęło pozytywnie na rynek odzysku energii z odpadów.

Od początku 2012 roku, wzorem rozwiniętych krajów europejskich, Polska rozpoczęła budowę nowego systemu gospodarki odpadami.

Dziś zmieszane odpady trafiają głównie na składowiska bez przetworzenia. Do 2014 roku 15% masy odpadów komunalnych powinno być wykorzystane gospodarczo. Dlatego już od stycznia 2012 roku gminy są zobowiązane tworzyć porozumienia w sprawie budowy regionalnych zakładów zagospodarowania odpadów. Tego rodzaju instalacje mają przynosić dochody z recyklingu i różnych form utylizacji odpadów, w tym również produkcji paliw, energii i ciepła.

Według danych rynkowych liczba instalacji do unieszkodliwiania odpadów w Polsce jest zbyt mała. Wiele z zakładów zagospodarowania odpadów (ZZO) znajduje się dopiero na etapie przygotowania
i budowy.

Zmiany na rynku gospodarki odpadami kreują olbrzymi potencjał rozwoju w zakresie budowy zakładów i instalacji do przetwarzania i pozyskiwania energii z odpadów, jak również wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

W odpowiedzi na te potrzeby w Grupie CRE powołana została spółka Waste to Energy Center, która stanowi centrum kompetencyjne w zakresie gospodarowania odpadami i rozwoju innowacyjnych rozwiązań z obszaru Waste to Energy.

 

Zakres usług Centrum Rozwoju Energetyki w obszarze Waste to Energy obejmuje:

  • wdrażanie innowacyjnych i efektywnych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb krajowych i zagranicznych odbiorców w zakresie efektywnego, ekologicznego i bezpiecznego gospodarowania odpadami,
  • dostawę i wdrożenie innowacyjnych technologii, w tym światowej klasy technologii do termo-katalitycznego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na komponenty paliw płynnych,
  • rozwój i komercjalizację sprawdzonych innowacyjnych technologii gospodarowania odpadami i wytwarzania energii,
  • świadczenie usług doradztwa opartych na branżowej wiedzy i bogatym doświadczeniu wykwalifikowanego zespołu specjalistów,
  • tworzenie niestandardowych rozwiązań komercyjnych dostosowanych do specyficznych potrzeb, w oparciu o zoptymalizowaną wydajność i redukcję kosztów operacyjnych w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji.